J. Goldenlane: Csillagfény (fantasya.hu ajánló)J. Goldenlane legújabb kötetének fülszövege azt ígéri, hogy az olvasó megtudhatja belőle, mit tegyen akkor, ha sorozatgyilkossal randevúzik, netán orchideává akarják változtatni. Nos, a Csillagfény című novella gyűjteményben valóban praktikus tanácsokat kaphatunk, de azért van némi turpisság a dologban. A tanácsokat ugyanis leginkább olyanok szívlelhetik meg, akik nem emberek, hanem emberek között élő tündérek, mert bár az én szemem is zöld, és teljesen elfogulatlan házi ítészem szerint meglehetősen szép zöld, de gyanítom, hogy smaragdszín pillantásom nem pont ugyanazt a hatást váltaná ki egy vérre és levágott testrészekre áhítozó sorozatgyilkosból, mint a kötetben feltűnő Szikraszép nevezetű tündérhölgyé. Hogy mi is ez a hatás? Olvasd el a könyvet!
Persze ez utóbbi nem is oly egyszerű, hiszen a Csillagfény bolti forgalomba nem kerül, a Beholder Kiadó honlapján rendelt könyvekért kapott jutalompontokért lehet megvásárolni. A részletek a cikk végén található link igénybevételével könnyedén megtudhatók. De elkalandoztam, térjünk vissza a kötethez! Egyrészt nagyon szép a borítója, másrészt tíz novellát tartalmaz, melyek közül kettő elő- és utóhangként funkcionál hat tündérmese és két lovagmese társaságában.
Mindre jellemző, a váratlan fordulatok, a pergő akció és a szívszorító izgalom teljes hiánya. Bőven kárpótol azonban a könnyed hangulat, a kedves humorú narráció és furcsa élethelyzetek színes kavalkádja. Mindössze egy történet lóg ki a sorból valamelyest, erre később térek ki. Az előhang a Csinglinglélek hangzatos címet viseli, ami fogalmam sincs, hogy mit jelent, nem is derül ki, viszont kitűnő alapozás a tündérmesék elé. A sztori egy görög idegenvezető meglehetősen zaklatott napját tárja elénk széles mosolyt csalva az olvasó arcára. Ráadásul egy nagy-nagy tanulsággal is szolgál. Ha hajnali négy óra harminckettőkor csörög a telefonod, semmiképpen se vedd fel! Különben…
A tündérmeséket kár lenne külön elemezni. A bennük szereplő tündérek szép neveket viselnek (Csillagvihar, Széllovas, Árnyéktáncos), hülye helyzetekbe keverednek, de egy pillanatig sem kell félteni őket, mert azonnal tudjuk, hogy minden problémát szinte magától értetődően oldanak meg, és apróbb sérüléseken kívül semmi bajuk nem eshet. Valóban mesék ezek, melyek nem is akarnak másnak látszani, nem akarnak nagy igazságokat feltárni, csak szórakoztatni, amely sikerül is. Sőt, a figyelmes olvasó néhány apró, hétköznapi tanulságra is rálelhet a sorok között. Az utolsó tündértörténet a Tündér halála címet viseli és ez a fentebb említett kakukktojás. Ez ugyanis az egyetlen szomorkás hangulatú írás, bár konkrét haláleset a címmel ellentétben itt sem történik. Hogy akkor miért is kapta ezt a címet? Nekem van egy verzióm a megoldásra, de mindenki meglelheti a magáét…
A lovagmesék már egy árnyalatnyival komolyabb hangvételűek, a két, nyomozós történet - minő meglepetés! - két lovag kalandjaiba nyújt betekintést. Az elsőben Lady No egy furcsa kastély még furcsább lakói között old meg egy rejtélyt, a másodikban pedig társával göngyölít fel egy bonyolult lopási ügyet. A kellemes szórakozás itt is garantált. Nekem e két történet lett a kedvencem a kötetből, mert az ilyen nyomozós sztorik mindig is közel álltak a szívemhez.
Az utóhangként megismerhető történet Az első lépés címet kapta a keresztségben, és azt lehet róla elmondani, hogy utóhangként tökéletesen megállja a helyét. Ez így hülyén hangzik, de valóban így van, mégpedig az érzés miatt, ami lejön a történetből. Jobban nem tudom megindokolni, el kell olvasni…
Összességében elmondható, hogy az új Goldenlane kötet egy kellemes olvasmány, kilenctől kilencvenkilenc éves korig ajánlható, és még orvosát, gyógyszerészét sem kell senkinek nyüstölnie a mellékhatások miatt.
Aki lenyűgöző varázspárbajokra, halálhörgésre, csápos szörnyekre vágyik, ne ezt a könyvet keresse. Aki viszont kedveli a meséket, vagy éppen rossz a hangulata, ne habozzon beszerezni.
Tom, www.fantasya.hu
Vissza a könyvhöz Ha ez tetszett, olvasd el a következő, jellegében hasonló cikket is: J. Goldenlane: Csillagfény (ekultura.hu ajánló). Létrehozás: 2003. december 15. 13:27:01 | Utolsó frissítés: 2015. május 20. 10:44:08 | Nyomtatási forma |
|